Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Taková divná válka o českou vědu

Prohlášení Jaroslava Hanáka, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR, ilustruje stav, ve kterém se potácí česká věda již řadu let. Dostává se spor o podobu vědy do nové fáze?

M. Komm

Jaroslav Hanák minulý týden prohlásil: “Vstoupili jsme do takové války s Akademií věd. Chceme získat více peněz na aplikovatelný výzkum na úkor základního”. Rektor Vysoké školy podnikání Jiří Ciencala ho doplnil: ”Jen v roce 2014 potřebujeme zvýšit výdaje na aplikovatelný výzkum o zhruba 1.5 miliardy, jinak může nastat, jak já říkám, velký PrůPrů – Průmyslový Průser. Bez inovací a výzkumu nemůžeme být konkurenceschopní”.

 

Slova o válce vybízejí ke vzpomínce na francouzský pojem “drôle de guerre”. Je to totiž opravdu divná válka, když strany, které by spolu měly spolupracovat a předávat si podněty, se místo toho přetahují o zdroje. Jakkoliv se to zdá nesmyslné, průmysl a akademie jsou ve sporu minimálně již od roku 2009, kdy se poprvé objevil plán na drastickou redukci rozpočtu AV. Ten vzešel ještě z Topolánkovy vlády, následně byl naštěstí korigován po nástupu úřednické vlády J. Fischera. Od té doby je rozpočet AV každý rok snižován, přičemž se opakuje rituál, kdy ministerstvo financí nejprve oznámí zásadní snížení rozpočtu (např. o 500 miliónů), následně probíhá vyjednávaní, na jehož konci je schodek 200 miliónů, který ministerstvo interpretuje tak, že AV dostala 300 miliónů přidáno.

 

Peníze na výzkum se v ČR skutečně rozdělují způsobem, který je značně neobvyklý. Zatímco stát přispívá na výzkum v soukromých firmách cca 5 miliardami korun ročně (20% z celkového balíku peněz na výzkum), podpora základního výzkumu ze strany soukromých subjektů je mizivá. Stát tak dotuje firmy, které v lepším případě mohou realizovat výzkum z jehož výsledků budou generovat vlastní zisk, v horším případě budou výzkum jen fingovat a dotacemi si prostě vylepší rozpočet. Dvacet procent je přitom vysoce nadstandardní podíl, v sousedním Německu je to např. jen polovina. Ani to se ale průmyslníkům nezdá dostatečné a žádají více. Zatímco AV je často kritizována (obvykle bez jakýchkoliv podkladů) za nedostatečnou úroveň svých pracovišť, na kvalitu tzv. aplikovaného výzkumu se moc nehledí, což názorně ilustruje známý případ tzv. detekce osob za překážkou.

 

Jednu stranu problému samozřejmě tvoří snaha průmyslníků získat co největší podporu pro svůj byznys, kterou skrývají za tvrzení o neefektivnosti a neužitečnosti AV. Zároveň se do sporu ale promítají diametrálně odlišné představy o tom, jaká by měla být funkce vědy a výzkumu ve společnosti. Akademické pojetí vědy jako hodnoty samy o sobě, která jako celek posouvá společnost dopředu (ovšem často s dlouhým časovým cyklem), se střetává s průmyslovou trojčlenkou, která počítá kolik z 1.5 miliardy korun na inovace vyplyne během následujícího roku zisku na prodeji inovovaných produktů. Na první pohled by se mohlo zdát, že akademické pojetí je naivní, nic si to ale nezadá s tím, jak je průmyslový pohled na věc tupý. Výzkumné ústavy nejsou a nikdy nebudou výrobní linky na patenty. Tímto stylem je možné inovovat tvar rychlovarné konvice, ale ne vynalézt elektřinu. Pokud se chce průmysl vydat cestou přízemních inovací, tak se zcela jistě žene do opravdu velkého Průmyslového Průseru.

 

Co se tedy změnilo? Po letech zákulisních tahanic, kdy zástupci průmyslu zasahovali do rozdělovaní peněz na vědu skrze spřátelené politiky (např. bývalou ministryni MŠMT M. Kopicovou), se odkrývají karty. Akademie se tak ocitá v nepříjemném obklíčení. Průmyslníci se snaží ukrojit co největší díl peněz na výzkum. Zároveň pro současnou vládu je to jedna z posledních příležitostí, jak přihrát nemalé částky spřáteleným subjektům, které naopak nezapomenou přispět na kampaň koaličních stran v příštích volbách. Akademie se nemůže příliš spolehnout ani na podporu vysokých škol, které ji tradičně vnímají jako konkurenci. Přitom snížení rozpočtu o požadovaných 1.5 miliardy by pro vyhladovělou AV bylo zcela jistě likvidační. Jediný spojenec, který zůstal na straně akademie (a vědy obecně) je odborná i laická veřejnost, která svým zapojením pomohla odvrátit krizi v roce 2009. Snad dokáže podobné úsilí vyvinout i letos.

Autor: Michael Komm | úterý 30.4.2013 11:59 | karma článku: 20,73 | přečteno: 1073x
  • Další články autora

Michael Komm

Těžký život postdoktorandů (pod nadvládou politiků a GAČRu)

Ve sněmovně finišuje schvalování státního rozpočtu a poslanci se opět snaží ušetřit na vědě. Jejich obětmi se tentokrát nejspíše stanou postdoci.

18.12.2013 v 17:11 | Karma: 21,63 | Přečteno: 1937x | Diskuse| Politika

Michael Komm

Rusnok versus Akademie věd

Premiér v demisi Jiří Rusnok vyjádřil v rozhovoru pro HN svůj pravděpodobně velmi laický a pro mě poměrně překvapivý názor na fungování Akademie věd a výzkumu v ČR obecně. Peněz na výzkum je prý dost, ale výzkumníci jimi nemístně plýtvají, nechtějí se zbavit podprůměrných ústavů a získávají málo peněz na patentech. Klidně by prý stačilo mít ústavů 30 místo padesáti a místo prezidia by je zastřešovalo nové ministerstvo.

2.10.2013 v 14:47 | Karma: 41,70 | Přečteno: 6432x | Diskuse| Politika

Michael Komm

Nečas za mříže?

Amnestie, kterou vyhlásil dnes již bývalý prezident V. Klaus vyvolala na české poměry nebývale ostrou reakci. Kromě happeningů a petice se skupina senátorů rozhoupala k podání ústavní žaloby, která viní Klause z velezrady – jediného zločinu, ze kterého je možné dle českého právního řádu prezidenta obžalovat. Jak soudní proces dopadne, je těžké předvídat, nicméně stojí za to se zamyslet nad tím, jestli by Klaus měl být jediným obžalovaným.

12.3.2013 v 13:42 | Karma: 21,18 | Přečteno: 867x | Diskuse| Politika

Michael Komm

Staronové potíže staronového GAČRu

S lednovou uzávěrkou na podávání grantových zpráv se Grantová agentura ČR opět stala předmětem proklínání ze strany grantových řešitelů. Na vině byl opět webový systém GAČRu, který nápor uživatelů nezvládal.

23.1.2013 v 10:13 | Karma: 15,22 | Přečteno: 620x | Diskuse| Politika

Michael Komm

Rudé perpetuum mobile

S potěšením jsem četl o tom, že se Tomáš Hanák rozhodl vystoupit z řady a promluvit do svědomí prezidentským kandidátům. Doufal jsem v návrat debaty o morálce a odpovědnosti, v uvědomělé projevy představitelů kulturní scény. Zůstal jsem ale zklamán.

27.12.2012 v 20:42 | Karma: 23,19 | Přečteno: 1385x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Írán se modlí za prezidenta Raísího, jeho vrtulník havaroval v mlze

19. května 2024,  aktualizováno  17:11

Aktualizujeme Íránská státní televize hlásí nehodu vrtulníku při přesunu prezidenta Ebráhíma Raísího. Stroj...

Českem se prohánějí lokální bouřky a padají kroupy,. Přívalové srážky nehrozí

19. května 2024  11:04,  aktualizováno  16:54

Přímý přenos Na většině území Česka se dnes odpoledne objevily bouřky s kroupami a silnými dešti, pravděpodobně...

Slováci prověřují verzi, zda za atentátem na Fica nebylo víc lidí

19. května 2024  16:33

Aktualizujeme Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica...

Zubaři se brání konkurenci ze zemí mimo EU. Šmucler se bojí o pacienty

19. května 2024  16:19

Sněm České stomatologické komory odmítl Sněmovnou přijatou novelu, která by měla usnadnit využití...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2243x
Vědec a fotograf, zajímající se o aktuální dění v této zemi.

Seznam rubrik