Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Těžký život postdoktorandů (pod nadvládou politiků a GAČRu)

Ve sněmovně finišuje schvalování státního rozpočtu a poslanci se opět snaží ušetřit na vědě. Jejich obětmi se tentokrát nejspíše stanou postdoci.

M. Komm

Podle aktuálního návrhu rozpočtu na příští rok se má škrtat ve všech významných vědeckých institucích. Zatímco Akademie věd, “zvyklá” na škrty v řádu stovek miliónů, z toho vyšla poměrně slušně (plánovaný schodek 2,6 miliónů korun), GAČR má přijít o 54 miliónů a jeho předseda Petr Matějů proto jednání rozpočtového výboru PS nazval černým pátkem pro vědu. Tato situace sebou přináší celou řadu zajímavých paradoxů.

Mnoho vědeckých pracovníků by pátek 13. 12. 2013 označilo za černý především při pohledu na výsledkové listiny grantové soutěže GAČRu. Přesné číslo zatím není k dispozici, ale podle všeho byla úspěšnost grantových žádostí opět velmi nízká, nejspíše menší než 20%. To v praxi znamená, že o udělení či neudělení grantu rozhodují drobnosti v hodnocení projektů a celý proces se tak stává do značné míry náhodný. To vede k tomu, že se často podává více žádostí než je dané pracoviště vůbec schopno realizovat (s tím, že vědci počítají s tím, že dostanou jen zlomek grantů) a že se o granty žádá opakovaně, což vede k dalšímu zahlcení administrativy GAČRu a opět snížení úspěšnosti. Mnohem horším faktem pak je, že absolutní počet letos udělených grantů (necelých 500) je opět nižší než v roce minulém, nebo předminulém. Letošní „úroda“ je nejnižší za posledních 10 let. Navíc, v posledních letech bývá počet nových projektů nižší, než počet právě končících projektů starých a tak počet vědeckých týmů účelově podporovaných z GAČRu se u nás od roku 2011 systematicky snižuje. Ačkoli agentura nezveřejňuje přesná čísla, letošní „výpadek“ lze odhadnout na více než 130 týmů základního výzkumu.

Proč je ta úspěšnost vlastně tak malá? Celý problém nastal před několika lety, kdy se do grantů začaly zahrnovat mzdy vědeckých pracovníků. Rázem prudce narostl objem peněz požadovaný pro průměrný grant, tento vývoj ale nebyl v plné míře reflektován v navýšení rozpočtu GAČRu. Nutným důsledkem tak bylo, že GAČR mohl rok od roku udělit méně a méně grantů. Výsledkem je již zmíněná každoroční loterie, občas okořeněná výpadky webových služeb a sytému administrující granty GAČRu. Český vědec musí mít v dnešní době opravdu nervy z oceli.

Vedení agentury prorokuje, že pokud se rozpočet schválí v aktuální výši, nebude možné financovat postdoktorské granty přidělené v tomto roce. Nabízí se otázka proč zrovna tyto – kromě toho, že částky na ně vynaložené údajně odpovídají škrtnutým 54 miliónům. Skoro to vypadá, jako by Petr Matějů spoléhal na razantní reakci mladých výzkumníků, kterým je jeden den projekt přislíben a druhý den zas odřeknut. To je zajímavý posun od minulého zasedání RVVI, kde Matějů na (tytéž) výzkumníky sdružené v občanském sdružení Věda žije! chtěl poslat finanční kontrolu a nejraději by je nejspíš vymazal z povrchu zemského. Najednou jsou “radikální” postdoci dobří.

Dalším paradoxem je, jak Matějů chválí svojí instituci jako transparentní. Přitom poslední zápis z jednání předsednictva na jejich webu je z července a o výročních zprávách si můžeme nechat jen zdát.

Před lety nechalo ministerstvo školství vypracovat poměrně rozsáhlý audit české vědy u firmy Technopolis. Závěrečná zpráva auditu (v r. 2011) jasně konstatovala, že je v ČR příliš mnoho prostředků rozdělováno pomocí grantů a příliš málo jako tzv. institucionální financování. Pro stabilní vývoj výzkumných týmů by bylo vhodné tento poměr otočit. To se ale těžko stane, pokud bude GAČR (hlavní zdroj grantů pro základní výzkum) stále navyšovat svůj rozpočet. Dalo by se říct, že správným řešením by bylo nechat stagnovat rozpočet GAČRu a zároveň zvýšit rozpočet AV a vysokých škol. Teď opět přichází český paradox - zatímco o peníze na tyto institucí se každý rok hraje komplikovaná politická hra, na peníze již běžících grantových projektů si zatím politici šáhnout nedovolili. Mít peníze z grantu je tak pro vědce stabilnější příjem než to co dostanou od ústavu či fakulty.

Zatímco GAČR řeší, kde uspoří požadované milióny, politici si přehazují jako horkou bramboru kdo za to může a kam ty peníze vlastně zmizely. TOP09 tvrdí, že půjdou do Agrofertu, ČSSD zas že do církevních restitucí. Vzhledem k tomu, že státní rozpočet je jeden balík, tak se nedá prokázat jedno ani druhé, a i kdyby to šlo, vědcům už to v ničem nepomůže.

Situace se zdá být poměrně nepřehledná, jedna věc je ale jistá. Je skutečně ostudné, že se politici opět snaží ušetřit na vědě. Ačkoliv se škrty v řádu desítek miliónů mohou zdát malé, po letech “úspor” jsou vědecké instituce již tak vyhladovělé, že budou citelně znát. Je to skutečně paradoxní strategie, zkoušet se proškrtat k té kýžené znalostní ekonomice, o které politici bájí bez ohledu na stranickou příslušnost. Soudruzi, tak takhle ne!

 

Autor: Michael Komm | středa 18.12.2013 17:11 | karma článku: 21,63 | přečteno: 1937x
  • Další články autora

Michael Komm

Rusnok versus Akademie věd

Premiér v demisi Jiří Rusnok vyjádřil v rozhovoru pro HN svůj pravděpodobně velmi laický a pro mě poměrně překvapivý názor na fungování Akademie věd a výzkumu v ČR obecně. Peněz na výzkum je prý dost, ale výzkumníci jimi nemístně plýtvají, nechtějí se zbavit podprůměrných ústavů a získávají málo peněz na patentech. Klidně by prý stačilo mít ústavů 30 místo padesáti a místo prezidia by je zastřešovalo nové ministerstvo.

2.10.2013 v 14:47 | Karma: 41,70 | Přečteno: 6432x | Diskuse| Politika

Michael Komm

Taková divná válka o českou vědu

Prohlášení Jaroslava Hanáka, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR, ilustruje stav, ve kterém se potácí česká věda již řadu let. Dostává se spor o podobu vědy do nové fáze?

30.4.2013 v 11:59 | Karma: 20,73 | Přečteno: 1073x | Diskuse| Politika

Michael Komm

Nečas za mříže?

Amnestie, kterou vyhlásil dnes již bývalý prezident V. Klaus vyvolala na české poměry nebývale ostrou reakci. Kromě happeningů a petice se skupina senátorů rozhoupala k podání ústavní žaloby, která viní Klause z velezrady – jediného zločinu, ze kterého je možné dle českého právního řádu prezidenta obžalovat. Jak soudní proces dopadne, je těžké předvídat, nicméně stojí za to se zamyslet nad tím, jestli by Klaus měl být jediným obžalovaným.

12.3.2013 v 13:42 | Karma: 21,18 | Přečteno: 867x | Diskuse| Politika

Michael Komm

Staronové potíže staronového GAČRu

S lednovou uzávěrkou na podávání grantových zpráv se Grantová agentura ČR opět stala předmětem proklínání ze strany grantových řešitelů. Na vině byl opět webový systém GAČRu, který nápor uživatelů nezvládal.

23.1.2013 v 10:13 | Karma: 15,22 | Přečteno: 620x | Diskuse| Politika

Michael Komm

Rudé perpetuum mobile

S potěšením jsem četl o tom, že se Tomáš Hanák rozhodl vystoupit z řady a promluvit do svědomí prezidentským kandidátům. Doufal jsem v návrat debaty o morálce a odpovědnosti, v uvědomělé projevy představitelů kulturní scény. Zůstal jsem ale zklamán.

27.12.2012 v 20:42 | Karma: 23,19 | Přečteno: 1385x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v horské mlze, Raísí je v ohrožení života

19. května 2024,  aktualizováno  20:11

Aktualizujeme Íránská státní televize hlásí nehodu vrtulníku při přesunu prezidenta Ebráhíma Raísího. Stroj...

Policie jde po majetku „nemajetného“ Kaderky. Zaměřila se i na manželku

19. května 2024

Premium Šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka je vyšetřován ohledně jeho příjmů. Detektivy zajímají také...

Srovnání průzkumů: ANO ohrožuje nová koalice, lidovcům umřeli původní voliči

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

Desetitisíce zemřou... a nikdo si nevšimne. Japonsko je na hraně fungování

19. května 2024  19:32

Doma v osamění zemře v Japonsku ročně až 68 000 lidí starších 65 let. Jejich smrti si pak delší...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2243x
Vědec a fotograf, zajímající se o aktuální dění v této zemi.

Seznam rubrik